Galleria Bremer Karkkilan ruukin historiallisessa ympäristössä on monella tavalla merkittävä galleria. Jo sen sijainti Tehtaanpuiston laidalla antaa sille omaa luonnetta. Gallerian kanssa samassa talossa ja samalla sisäänpääsyllä on mielenkiintoinen Suomen Valimomuseo, joka on varsinainen nostalgiamatka vähänkin vanhemmille: siellä on paljon esineitä, jotka tuovat mieleen lapsuuden aikoja, ehkä isovanhempien luona jne.
Galleria on karkkilalaisille tärkeä nimenomaan korkeatasoisten näyttelyjensä ansiosta. Kun olen ollut paikalla näyttelyssä, monet ovat kertoneet käyvänsä kaikissa näyttelyissä. Todella lämmin muisto minulla on vanhemmasta rouvasta, joka tuli taksilla, vietti näyttelyssä tunnin tutustuen, keskustellen ja nauttien, sitten hän tilasi taksin hakemaan. – Ja jo hyvästeltyään hän vielä huikkasi ”Kiitos, että tulit Karkkilaan!”
Galleria Bremer on taiteilijalle ihannepaikka. Sain ison avun näyttelyn ripustamisessa museon ammattilaisilta, myös vuokra ja myyntiprovisiot ovat taiteilijaystävälliset. Viestintää hoitaa ammattilainen jne. Talvella aukioloaika sen sijaan on kovin niukka, mikä rajoittaa vieraiden määrää. Hienoa on kuitenkin, että ne, jotka ovat käyneet, ovat pitäneet paljon töistäni ja ovat olleet tyytyväisiä näyttelyyni, koska teokseni ovat uniikilla tekniikalla toteutettuja ja sikäli suurimmalle osalle ennen näkemättömiä.
Näyttelyni Galleria Bremerissä on auki vielä kaksi viikonloppua, 11.–12.4. ja 18.–19.4. klo 12–15, Bremerintie 10, Karkkila.
Olisi hienoa saada näiden viikonloppujen aikana paljon uusia kävijöitä!
Olen paikalla su 12.4. ja koko viimeisen viikonlopun. Viimeisenä viikonloppuna on ilmainen sisäänpääsy niin galleriaan kuin samassa talossa olevaan Suomen Valimomuseoon. @karkkilanruukkimuseo.
Silloin tarjoamme myös kahvit.
Töitäni on esillä ja ostettavissa myös Tehtaan Hotellin Klubin ravintolassa. Yhteistyö gallerian ja hotellin kesken on hieno osoitus yhteistyön voimasta. Hotellin ravintola järjesti näyttelyyni liittyen jopa Taiteilijaillalliset, jossa nautimme ihanasta ruuasta ja hyvästä seurasta, musiikista jne. Sain kertoa myös taiteeni taustoista sekä taiteesta sisustuksessa.
– Galleriakäynnin yhteydessä kannattaa siis poiketa myös ravintolassa ja samalla voi nauttia talon tarjoiluista.
Karkkila on paikka, josta helposti vain ajetaan ohi. Mutta sinne kannattaa kyllä pysähtyä. Esimerkiksi vanha historiallinen Högforsin ruukinalue on hyvin mielenkiintoinen tutustumiskohde. Ala-Emalissa, eli tehtaan vanhoissa tiloissa pääsee elokuviin, saunaan, joogaan jne. Ja Tehtaan Hotellin ravintola on gallerian kanssa samassa pihassa eli Tehtaanpuistossa, jonka vanhat upeat puut ovat pian hiirenkorvilla. Näin keväällä Karjaanjoen kosken kuohut lisäävät tunnelmaa.
Lämpimästi tervetuloa Karkkilaan ja Galleria Bremeriin!